15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://nihaltemur.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Dijital Dünyada Yeni Meslekler; BT Güvenlik Analisti

0 Yorumlar

Gelişen ve değişen günümüz dünyasında oldukça popüler bir hale gelen meslek; “Bilişim Teknolojileri Güvenlik Analisti/ Bilgi Güvenliği Uzmanı” Aslında bu mesleğin ortaya çıkışı daha eskilere dayanmaktadır dersek şaşırırsınız öyle değil mi? 1969’ da ARPANET ve ISACA ile bu alanın tarihi başlamıştır. Günümüzde ise iş garantisinin ve kazancının yüksek olması bu mesleğe olan ilgiyi gittikçe arttırmaktadır. Aynı zamanda kendi içerisinde birden fazla alana ayrılması da kendi yeteneğiniz ve istediğiniz kariyere göre yönelmenize olanak sağlıyor!

Bu iş için gerekli olan ise CEH(certified ethical hacker), CISSP(Certified Information Systems Security Professional), Security+ sertifikalarıdır. Ve daha bir çok iş becerisini beraberinde istemektedir.

Kısaca çalışma alanlarından söz edecek olursak; her şeyden önce yeni teknolojilerin üretildiği kurumlar internet gibi oldukça tehlikeli bir alanda bulunmaktadır. Bunların bilgi güvenliklerini sağlamak, devlet sırlarını koruyan askeri alanlar, bankalar, sağlık kuruluşları, satış firmaları gibi küçük büyük tüm kurum ve şirketlerin bilgi güvenliğinin korunmasında BT Güvenlik Analistleri görev almaktadır.

Önceki Yazı
Dijital Çağ
Sonraki Yazı
Ready Player One

0 Yorumlar

Cevap Yaz