15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://nihaltemur.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

#hayvanaşiddetehayır

0 Yorumlar

Bizler “insan” tanımı yapmaktan, “can” demekten, “yaşam” hakkında konuşmaktan oldukça yorgunuz. Fakat insanlar dünyaya kötülüklerini saçmaktan hiç bitap değiller. Dün öldürülen bir kadına ağlıyor, bugün masum köpeğin bir cani tarafından katledilmesine kahroluyoruz. Peki ya yarın kim veya hangi canlı için üzüleceğiz? Her geçen gün hangi cehalete, hangi kötülüğe yeter artık diyeceğiz? Evet insan, milyonlarca kez tanımı yapılmış kavram. Anlaşılana kadar da devam edeceğimiz. Bugün Goldi isminde bir köpek öldürüldü. Onu insan olamamış bir varlık öldürdü. Yarın elbette onu hatırlayacağız. Peki ya bir ay sonra? Bir sene sonra? Öldürülen tüm insanlar, hayvanlar gibi onu da unutacağız, unutuyoruz, unutmamalıyız, hatırlamak zorundayız!
Katledilen kadınlar için birçok bahaneler üretildi, ceza indirimleri yapıldı. Hayatta olan kadınlar için çokça tavsiyeler verildi. Eteğine dikkat etmesi gerektiği öğretildi, gece geç saate kalmaması söylendi. Peki bugün hayvanlar için ne tavsiye vereceksiniz? Karanlık çöplüklerin yanından mı geçmesin? Yoksa tanımadığı hayvanlara tahrik edici olmaması için seslerini çıkarmasınlar mı? Mutlaka bildiği sokakta yürümeli. E başına bir şey gelince en yüksek sesiyle havlasaymış (!) Canlı, bir canlının hayat nefesini alamazsınız. Yaşama hakkına göz dikemezsiniz. Zarar veremezsiniz. Öldüremezsiniz. Tüm bunların çözümü bütün bu cani insanları caydıracak cezalar uygulanmasıdır. Hiç kimse pişmanım dediğinde mahkeme salonundan elini kolunu sallayarak çıkamasın. Yaşanan bunca vahşete kimse seyirci kalmasın. Hayvan hakları yasası, bir an önce çıkarılmalıdır.

#OnceFikir#OnceGelecek#SpiritandEmpath#VisionSpot#Fikirlik#PoseidonTime#nihaltemur#hayvanlaralemi#hayvansevgisi#hayvanaşiddetehayır

Önceki Yazı
Pınar Gültekin
Sonraki Yazı
Margaret Heafield Hamilton! Dünyayı Ay’a ulaştıran bir kadın!

0 Yorumlar

Cevap Yaz