15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://nihaltemur.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

ÇİN süper güç mü olacak?

0 Yorumlar

  Bundan iki sene önce Çin’in bilimsel ve teknolojik yeniliklerle dünyadaki hızlı yükselişini konuşurken batı ülkeleriyle eşit konuma yaklaştığını söylemiştik. Günümüzde ise neredeyse ABD ile yarışacak bir potansiyele geldi. Bu konu hakkında birkaç uzman görüşe yer verecek olursak; Die Zeit: “Çin’in yükselişi Avrupa’daki endüstriyel sektöre oldukça zarar verdi!” Mahbubani: “Çin’in bu gücüne ulaşan ABD olsaydı mutlaka büyük savaşlar çıkarırdı” Matthias Döpfner: “Çinin bu denli yükselişiyle Avrupa’nın demokratik geleceğinin tehlike altında olduğunu unutmamak gerekir.”

Çin, artık süper bilgisayarlar, havacılık, yapay zeka gibi alanlarda dünya devi haline geldi. Bunun yanı sıra büyük çıkış yakalayan Huawei markası ücra köşelerde iletişim sorunlarını çözdü. Fuxing yüksek hızlı trenleri, inovasyon kalitesiyle zengin ülkeleri yakalayabilmesi, 5G de ki öncülüğü gibi birçok özelliğiyle Çin dünya devi olma yolunda büyük adımlar atıyor. Özellikle büyüme hızının ABD’den 4 kat fazla olması ve mevcut verilerin sonuçlarına bakacak olursak önümüzdeki 7-8 yıl içerisinde ABD’yi tamamen geçmiş olması muhtemel bir sonuç.

Peki bilim, teknoloji, ekonomi ve inovasyon alanlarında Çin’i bu kadar yükselten etkenler sizce neler olabilir? Her şeyden önce eğitimin gücü diyebiliriz. Çin de bilim ve teknoloji alanında öğrenim gören öğrenci sayısı bir hayli yüksek rakamlarda.  Bunun yanı sıra oldukça yenilikçi bir bakış açısına sahip olması, inovasyonlarını gerçeğe dönüştürmesi bu büyümenin başlıca sebeplerinden. Fakat patentler ve icatları ürüne dönüştürmek için gerekli sermaye bakımından ABD’nin hala gerisinde. Buna rağmen Çin’in dünyadaki yükseliş hızı ön görülemez bir şekilde yükselmekte. Peki geleceğin süper gücü kim olacak?

Önceki Yazı
Alef: İki arada
Sonraki Yazı
SANAL MÜZELER

0 Yorumlar

Cevap Yaz