15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://nihaltemur.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

140 karakterin kurucusu! Jack Dorsey

0 Yorumlar

  Bugün hepimizin gündemi sıcağı sıcağına takip ettiği mavi kuş Twitter’ın kurucusundan bahsedeceğiz. O yalnızca zihninde günlük hayatı hakkında insanları bilgilendirebileceği bir platform tasarladı. Çevresinden olumsuz yorumlar alınca rafa kaldırdı ama pes etmedi. Ve dünyaca ünlü Twitter’ın kurucusu-CEO’su oldu.

    Henüz lisedeyken yazılıma başlayan Dorsey, şu an çoğu taksinin kullandığı yazılımlarını o henüz 15 yaşındayken yazdı. Üniversiteyi okumadı erken ayrıldı.  Missouri Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde kısa bir süre eğitim aldıktan sonra New York üniversitesine geçti ama orayı terk edip iş hayatına atıldı. Daha sonra Odeo adlı şirkette çalışmaya başladı. Burada seneler sonra beraber Twitter’ı kuracağı Eva Williams, Noah Glass ve Biz Stone ile tanıştı. 21 Mart 2006’da Jack Dorsey ilk Tweeti attı; “just setting up my twttr” daha sonra ortağı Eva Williams CEO’luk görevini aldı. Jack Dorsey ise Foursquare’e yatırımlar yaparak Square adlı uygulamayı kurdu.  Twitter 2013’de tamamen halka açılınca Jack Dorsey saatler içerisinde milyoner oldu! Buna rağmen işe toplu taşımayla gidip gelmesiyle herkesin dikkatini çekti. Sık sık seyahat etmeyi seven Jack Dorsey başarılarıyla dünyaya örnek olmuş biri. Aynı zamanda Jack Dorsey, 2016 yılında yaklaşık 600 devlet okulu projesini tamamen finanse etti. Özel hayatında ise oldukça ilginç birisi. Her sabah çalışmadan önce beş mil yürüyor ve ona “takas zamanı” diyor. Dorsey, Vipassanā olarak bilinen on günlük meditasyonu 2017 yılında takipçileri sayesinde uyguladığını bilmekteyiz.

Ayrıca Twitter’ın simgesinin de bir hikayesi var. Kuş logosu kuşların cıvıltısından yola çıkılmış ve o kuşun adı Larry’dir. Ünlü basketbolcu “Larry Bird” ten esinlenilmiştir.

Önceki Yazı
Ready Player One
Sonraki Yazı
İKEA YARININ EVİ

0 Yorumlar

Cevap Yaz